SCHEDULE CHANGES:
If you would like to be notified when schedules change in a specific sport, do the following:
1. Go to tricountyconferencenj.org
2. Click on the "Notify Me" to the left of the calendar
3. Follow the 4 step process.
You will then receive emails when changes are made.

Bob Leone Photography

Athletics

 

ATTENTION ALL STUDENTS

INTERESTED IN PARTICIPATING

IN A HIGH SCHOOL FALL SPORT

Sign up now in the high school nurse’s office for your Fall 2015 interscholastic sport! 

Forms are due back to the high school nurse by: July 22, 2015.

Football, Field Hockey, Boys Soccer, Girls Soccer, Girls Volleyball, and Cheerleading

will need to take a baseline ImPACT test with the athletic trainers this summer. 

Dates are listed on the School Districts website under the athletics tab. 

The baseline ImPACT concussion test is good for two years.

Check with the athletic trainers if you are unsure if you need to take a new one.

All forms are located in the nurse’s office and on the school districts website under the Athletics tab. 

_____________________

Signing

Congratulations to our Seniors who earned scholarships to continue their athletic careers at the next level!

 Thaila Cooper – Track- University of Maryland

Noah Culbreath – Cross Country/Track – LaSalle University

Tyler Pagano – Baseball – Valley Forge Military Academy

Elizabeth Checca – Volleyball – University of the Sciences

_____________________

CONGRATULATIONS to our GIRLS TRACK TEAM 

as they placed 2nd in the SJ Group IV Sectional Meet!

JADE DANIELS placed 1st in the High Jump at 5’2

EMILY HILT was crowned the Discus Champion with a throw of 129’7

_____________________

May’s Athletes of the Month!

Middle School

Middle School Girls Track – Nadira Harris

Middle School Boys Track – Cameryn Martin

High School

Baseball – Joseph Massing

Softball- Kate Bardall

Boys Lacrosse – Anthony Incollingo

Girls Lacrosse – Rena Martin

Boys Tennis – Marcus Holly

Golf – Craig Gauthier

Boys Volleyball – Patrick Carpenter

Girls Track – Arianna Waller

Boys Track – Andrew Kustera

_____________________

April’s Athletes of the Month!

Middle School

Middle School Girls Track – Autumun DeMary

Middle School Boys Track – Raymond Seas

High School

Baseball - Alex Baroni

Softball – Isabella Bradian

Boys’ Lacrosse – Anthony Cacciavillano 

Girls’ Lacrosse – Kyra Traino                           

Golf – Glen Ivol

Boys’ Volleyball – Jeremy Otten                                                                    

Boys’ Track – Joseph Waltzer                                                                                       

Girls’ Track  - Destiny Stanford                                                                                       

Boys’ Tennis – Dan Rival

 

_____________________

CONGRATULATIONS to Pat Carpenter  from our Boys Volleyball Team

who was named NJ.COM Athlete of the Week!

http://highschoolsports.nj.com/news/article/3663741063078887612/njcom-boys-volleyball-athlete-of-the-week-pat-carpenter-of-kingsway-week-6

_____________________

CONGRATULATIONS to our BOYS’ VOLLEYBALL TEAM

OLYMPIC CONFERENCE PATRIOT DIVISION CHAMPIONS!

First time in school history! Final regular season record of 24-3!

_____________________

CONGRATULATIONS to Andrew Beamer and Nicolette Zehner 

who were honored at the Adam Taliaferro Foundation 

Community Service luncheon held at Lincoln Financial Field!

Adam Taliaferro Luncheon

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

______________________

CONGRATULATIONS to our

HEAD GOLF COACH DAVE YOUNG

for achieving his 100th career win 

with a victory over Timber Creek on May 12th!

Thank you for being “Committed to Excellence

______________________

CONGRATULATIONS to our GIRLS TRACK TEAM for becoming

Tri County Conference ROYAL DIVISION CHAMPIONS

The team finished the dual meet season undefeated 6-0!

______________________

BVB County Champs

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CONGRATULATIONS to our Boy’s Volleyball Team,

1st ever Gloucester County Volleyball Champions!

Stan Storchevoy was named Tournament MVP!

______________________
CONGRATULATIONS to our

Boy’s and Girl’s Track Teams and Coaching Staff!

Both teams captured the Gloucester County Championships held at Delsea!

___________________

CONGRATULATIONS to our BOYS’ VOLLEYBALL TEAM

& HEAD COACH BRENT DODULIK who earned their 100th WIN

in the history of the program on April 29th vs. CH East!

BVB - 100th Win 2

 

 

 

 

______________________

CONGRATULATIONS to Isabella Bradian

who achieved her 100th career hit in softball 

on April 23rd vs. Gloucester!

IB softball

 

 

 

 

 

 

 

 

_________________

CONGRATULATIONS to Thaila Cooper from our Girls Track Team

for placing 9th in the 400 hurdles at the prestigious Penn Relays! 

________________________

CONGRATULATIONS to Pat Carpenter from our Boys Volleyball Team

for being named Athlete of the Week by SJ Sports Digest!

________________________

CONGRATULATIONS to our

Boys Volleyball Team!

BV Moorestown

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

They placed 1st in the 25 team Moorestown Invitational!

Dayo Adepoju took home Most Valuable Player honors!

_________________________

CONGRATULATIONS to our GIRLS TRACK TEAM

for winning the prestigious WOODBURY RELAYS CHAMPIONSHIP!

GT Woodbury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1st place individual winners included:

4×200 Team – Najiyah Palmer, Arianna Waller, Thaila Cooper & Jaclyn Heineman

1600 Sprint Medley – Thaila Cooper, Arianna Waller, Jasmin Jones, Rachel Vick

3000 meter Steeplechase – Joe Grandizio, McKenzie Nugent

_________________________

CONGRATULATIONS  to Morgan Meoli

from our Softball team for being named

South Jersey Times Athlete of the Week!

http://highschoolsports.nj.com/news/article/8924697103219124241/morgan-meoli-is-the-south-jersey-times-athlete-of-the-week/

__________________________

Girls Track Team West Deptford Relay Champions!

 GT WD Relays

 

 

 

 

 

 

Thaila Cooper was named Most Valuable Runner of the Meet!

 __________________________

Lady Dragon Softball Team

Overbrook Tournament Champions!

SB Overbrook

 

__________________________

 Spring Summit! 

We have over 500 athletes participating this Spring!

Spring Summit

__________________________

Our Tri County Conference Spring Sportsmanship Award Winners!

Boys Volleyball – Adadayo Adepoju

Softball – Isabella Bradian

Boys Lacrosse – Anthony Cacciavillano

Boys Spring Track – Kyle Evernham

Girls Spring Track – Jaclyn Heineman

Golf – Glen Ivol

Girls Lacrosse – Alyson Keene

Baseball – Joseph Massing

Tennis – Jake McBride

__________________________

February’s Athletes of the Month!

Middle School

Girls’ Basketball – Julia Evernham

Boys’ Basketball – Jaelin Keels
High School

Boys’ Basketball – Matthew Blaszczyk

Girls’ Basketball – Renee Hersperger

Girls’ Bowling – Catherine DeMelas

Boys’ Bowling – Josh Dionglay

Boys’ Winter Track – Jermaine Coleman

Girls’ Winter Track – Thaila Cooper

Boys’ Swim – Walter Huder

Girls’ Swim – Sydney Jaramillo

Wrestling – Quinn Kinner

Cheerleading – Zania Winfrey

__________________________

February Physical Education Students of the Month!

Nayeon Kwak – 9th

Carl Vicere – 10th

Cheridan Arthur – 11th

Alyssa Casanova – 12th

__________________________

 

WT pic

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

CONGRATULATIONS to CHRISTIAN LYNCH

for being named 2015

SOUTH JERSEY WINTER TRACK COACH OF THE YEAR!

Your accomplishments speak to your dedication to Kingsway and your Commitment to Excellence!

More importantly….Thank you for genuinely caring so much about our students!

__________________________

CONGRATULATIONS to our Kingsway siblings….

Freshmen Quinn Kinner who placed 5th

 Sophomore Trace Kinner who placed 6th 

in the State Wrestling Tournament!

The brothers wrestled in front of over 10,000 fans at the Atlantic City Convention Center!
__________________________

Senior Marcus Robinson  

& eighth grader Morgan Robinson 

played in the Al Carino All Star Basketball Game!

__________________________

CONGRATULATIONS to our three Tri County Conference

Royal Division Championship Teams!

Boys’ Basketball

Girls’ Basketball

Girls’ Bowling

Outstanding job by our athletes and coaching staff!

_______________________________

CONGRATULATIONS to

Quinn Kinner (39-0) & Trace Kinner
Region 8 Wrestling Champions!

Stanley Atkinson placed 2nd
Rory Bushby & Michael Morris placed 3rd
Kingsway advanced the most wrestlers in South Jersey!

______________________________

Congratulations to our Middle School Girls’ Basketball Team 

They finished the season undefeated with a record of 13-0!

MS GBB

 

 

 

 

 

 

 

 

____________________________________

Congratulations to our District 31 Wrestling Champions!

Quinn Kinner, Stanley Atkinson, Michael Morris, Rory Bushby!

Trace Kinner placed 2nd and Josh Nagel placed 3rd

All six have advanced to the Region 8 Tournament!

Quinn Kinner was also named Outstanding Wrestling of the Tournament!

The team placed 3rd overall!

_______________________________________

Congratulations to Thaila Cooper placed 6th at the Meet of Champions!

She is the 6th fastest female in the State in the 400m!

_______________________________________ 

January’s Athletes of the Month!

Middle School
Boy’s Basketball – Brandon Drapeau
Girl’s Basketball – Ana Olszewski

High School
Boy’s Basketball – Colin Pollick
Girl’s Basketball – Tiana Morgan
Boy’s Bowling – Eric Randall
Girl’s Bowling – Laken Owen
Boy’s Indoor Track – Sam Shinn
Girl’s Indoor Track –Emily Hilt
Boy’s Swim – James Knoll
Girl’s Swim – Marissa Heino
Wrestling – Trent Tutko
Cheerleading – Samantha Giannone

___________________________________________ 
CONGRATULATIONS to our  Boys’ Winter Track Team Group III State Champions!

The 1st time in school history! The Winter Track team swept the State of New Jersey in Group III

this season by winning South Jersey, State Relays, & State Team Championships!

Boys Track State

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thaila Cooper won the 400 meter race to become an Individual State Champion!
Boys Track trophy

 

 

 

 

 

_______________________________________

Kingsway Boy’s Indoor Track Team Racks Up Points at SJ Group Championship

http://sjtrackblog.com/
___________________________________________ 

CONGRATULATIONS to our Wrestling Team! They defeated Moorestown 59-12! They advanced to the 2nd round of the NJSIAA Group IV playoffs! wrestling group

___________________________________________ 

Our Girls Basketball Team hosted their 7th Annual Coaches vs Cancer game in honor of our own Becca Brown! The team raised $6,000! Please view the attached news clip..Becca was interviewed!

 __________________________________________ 

CONGRATULATIONS to our Boys’ & Girls’  Indoor Track Teams, South Jersey Group III Champions This is the 3rd year in a row for the Boys and the 1st ever for our Girls!  Thank you to our coaching staff for helping our athletes achieve their goals!
WT Championship

___________________________________________ 

Denzel Polk and Savanna Wargo for signed their National Letters of Intent!
Denzel will attend the United States Naval Academy for football and Savanna will attend Philadelphia University for soccer!
S. Wargo  DP signing - family___________________________________________ 

Our Girls’ Swim Team won their first playoff meet in over 20 years vs. Toms River South!
Swim win

Our wrestlers were honored by the SJ Wrestling Coaches Association as Kingsway Scholar-Athletes and Coaches Choice!
Quinn Kinner, Joe Doman, Stan Atkinson, Trace Kinner, Michael Morris, Joe Massing, Josh Nagel, Trent Tutko, and Hakeem Bowman.
Wrestling

 Please view the article below honoring our own Becca Brown #25 who has battled and won her fight against cancer! 

http://highschoolsports.nj.com/news/article/-4281429287076044382/cancer-no-match-for-becca-brown-wholl-be-honored-at-kingsways-coaches-vs-cancer-game-on-Saturday/

___________________________________________ 

Stanley Atkinson was named “Best 132lb Wrestler” in the State by an online vote on NJ.com! Stan recieved 10, 058 votes!___________________________________________

Head Girls’ Basketball Coach
Karyn Pickard  was inducted into the Gloucester County Hall of Fame
on March 24th at Auletto’s!

___________________________________________ 

Sydney Jaramillo and Marissa Heino
Became Gloucester County Swim Champions
Syndey placed 1st in the 100 Butterfly with a time of 1.00.58
Marissa placed 1st in the 100 Backstroke with a time of 1.04.13
The Girl’s Team placed 3rd overall!

___________________________________________ 

January’s

Physical Education Students of the Month!

Grace Brake  - 9th

Tayla Ball - 10th

Jeremy Otten - 11th

Jessica Hartzell - 12th

___________________________________________ 

Myles Boerlin  was named Winter Track Athlete of the Week by NJ.com for his performances throughout the season and his contributions to our Group III Championship!http://highschoolsports.nj.com/news/article/8842665081428576671/njcom-track-and-field-athlete-of-the-week-myles-boerlin-of-kingsway-week-3/”

___________________________________________ 

Our Boys and Girls Freshmen Winter Track Teams
BOTH won the Mid-Winter Classic Team Championships ….looks like we have a bright future ahead!

_________________________

Boys Indoor Track Team and Coaching Staff!indoor
They captured the
NJSIAA Group III Relay Championship!
This is the 2nd year in a row for the Dragons!
http://highschoolsports.nj.com/news/article/8998462447113703049/kingsway-wins-four-events-on-the-way-to-second-straight-group-3-title/

___________________________________________ 

December Athlete’s of the Month!

Middle School
Boy’s Basketball – Will Pollick
Girl’s Basketball – Morgan Robinson

High School
Boy’s Basketball – Marcus Robinson
Girl’s Basketball – Zoe Hahn
Boy’s Bowling – Griffin Rego
Girl’s Bowling – Katie Robb
Boy’s Indoor Track – Myles Boerlin
Girl’s Indoor Track – Arianna Waller
Boy’s Swim – Nicholas Amorebella
Girl’s Swim – Samantha Capalbo
Wrestling – Trace Kinner
Cheerleading – Erin Gray

___________________________________________ 

Trace Kinner was also named Wrestler of the Week by the Mat Pac in the Courier Post!

___________________________________________ 

Zoe Hahn and Tiana Morgan
 were named to the
All Tournament Team at the James Atkinson Girls Basketball Tournament held at RC-GC!

GBB Tourney

___________________________________________ 

The Marines have landed!
Thank you to the USMC for coming to Kingsway to teach a Leadership and Training Course to our Wrestling Team!
WrestMarines

___________________________________________ 

Myles Boerlin, Joaquin Cavazos, Trevor Culbreath, and Kyle Evernham placed 1st at the Marine Corp Indoor Track Meet in the distance medley relay!WT Marine Corp meet

___________________________________________ 

CONGRATULATIONS to HEAD GIRLS’ BASKETBALL COACH KARYN PICKARD for achieving her 300th CAREER WIN on Saturday, January 3rd vs. Triton HS!Kingsway Girls’ Basketball Program is widely known for being a well coached and prepared team year after year! We thank you for all your dedication and commitment to Kingsway Athletics! This is an outstanding accomplishment!

___________________________________________ 

Denzel Polk and Andrew Beamer were named to the Touch Down Club of SJ All Touch Down Club Team!
ABDP TD Club
Denzel was also honored for the Best Speech of the Season and Lineman of the Year!

___________________________________________ 

Our Girls Bowling Team who placed 1st at the Olympic Conference Holiday Bowl!
Laken Owen and Eric Randall both placed 1st respectively!

___________________________________________ 

Our Tri County Conference Winter Sportsmanship Award Winners!

TCC W. Sportsmanship
Alaina Boerlin   Girls Swimming
Jermaine Coleman    Boys Winter Track
Farrah Deichert    Girls Winter Track
Walter Huder    Boys Swimming
Emily Maccarone    Cheerleading
Tiana Morgan    Girls Basketball
Michael Morris    Wrestling
Laken Owen    Girls Bowling
Marcus Robinson    Boys Basketball
Ryan Waddington   Boys Bowling

___________________________________________

De’Ron Maxwell and Anthony Esposito were honored at the Touch Down Club of SJ for their performance during the football playoffs and Will King as our Unsung Hero! 

TD Club

___________________________________________ 

Denzel Polk and Andrew Beamer were named to the Touch Down Club All South Jersey Team! Denzel was also named to the Brooks – Irvine All South Jersey Team!

Matt Blaszczyk and Alex Noel were selected to the All South Jersey Team by the SJ Soccer Coaches Association!

Matt, Alex, and Evan Schneider were selected to the All State Team by the Soccer Coaches Association of NJ!

Rachel Vick and Noah Culbreath were selected All South Jersey by the SJ Track Coaches Association!Gabrielle Campbell was selected to the NJ Girls Soccer Coaches Association Team!

___________________________________________ 

Noah Culbreath was named All State Group IV by NJ.com!

Rachel Vick was selected as Tri County Conference Runner of the Year!
CC picture

___________________________________________ 

Thank you cheerleaders for representing Kingsway at the 1st Annual Woolwich Christmas Parade!
Cheer parade picture

___________________________________________ 

Congratulations to our Boys Cross Country Team for placing 4th in the Meet of Champions! Kingsway is the 4th BEST TEAM in the State of New Jersey!

___________________________________________ 

Congratulations to our Cheerleading Team for earning 1st place at their competition held at River Winds!

___________________________________________ 

Congratulations to our Head Football Coach Tony Barchuk!

Coach Barchuk has been our head coach since 1979 and notched
his 200th career win! 
photo

___________________________________________ 

Congratulations to our Boys Cross Country Team who placed 2nd in the STATE in Group IV!

___________________________________________ 

Congratulations to our football players! William King honored at the Brooks- Irvine Unsung Hero Luncheon  Jay Scerbo honored by Touch Down Club of South Jersey for Back of the Week” for his outstanding performance against Delsea! Marshall Hoebing and Andrew Beamer for being named to the All Academic Team at the Touch Down Club of South Jersey!

___________________________________________ 

October’s Athletes of the Month!

Football – Andrew Beamer
Girls Soccer – Gabriella Bruno
Boys Soccer – Dominick Ramsden
Girls Volleyball – Peyton Nugent
Field Hockey – Alyson Keene
Cheerleading – Caitlin Moore
Girls Tennis – Brenna Dolan
Boys Cross Country – Joseph Grandizio
Girls Cross Country – Mckenzie Nugent
 

___________________________________________ 

Congratulations to Noah Culbreath who defended his title and became a two-time South Jersey Group IV Champion winning the race with a time of 15:41!mobile.philly.com/sports/high_school?wss=/philly/sports/high_school&id=282036631on.cpsj.com/1qwANbp

Congratulations to our Boys Cross Country Team who placed 2nd at the South Jersey Group IV Sectional!

Destiny Stanford and Rachel Vick from our Girls Cross Country Team also advanced to the State Meet placing 8th and 9th respectively!

Rachel Vick was also featured as NJ.com Athlete of the Week and interviewed by SJ Sports Digest Quick 6!http://highschoolsports.nj.com/news/article/-4984612530634930290/njcom-cross-country-athlete-of-the-week-rachel-vick-of-kingsway-week-8/
www.sjsportsdigest.com/news_article/show/442704?referrer_id=1114042

___________________________________________ 

Congratulations to our Cheerleading Team who placed 2nd at their competition held at the Wildwood Convention Center!

___________________________________________ 

Congratulations to our Boys Cross Country Team who placed 1st at the Tri County Conference Championships!

Rachel Vick from our Girls Cross Country Team as she crossed the finish line in 1st place with a time of 18:24!

___________________________________________ 

Congratulations to Kingsway High School as we are featured as School of the Weekfor the SJ Sports Digest! So proud of our athletes who spoke on behalf of Kingsway! No one Bleeds Red and Black more than Coach Barchuk!

 http://www.sjsportsdigest.com/news_article/show/440847?referrer_id=1114042

___________________________________________ 

Congratulations to Andrew Beamer and Nicolette Zehner who were selected to represent Kingsway Regional High School in the Adam Taliaferro Community Service Athlete of the Year Contest.

___________________________________________ 

DENZEL POLK and our SENIOR CHEERLEADERSwere honored at the Touch Down Club of South Jersey CHECK OUT SJ SPORTS DIGEST DEBUT QUICK 6 INTERVIEW WITH KINGSWAYS OWN DENZEL POLK! 

http://www.sjsportsdigest.com/news_article/show/439575?referrer_id…

TD Club FB- DPTD Club CheerFB

___________________________________________ 

 

September’s Athletes of the Month!

Field Hockey – Marissa Ciocco
Girls Soccer - Jamie DelViscio
Tennis – Shaena Friedman
Girls Volleyball - Myiah Gatling
Cheerleading – Emily Maccarone
Boys Soccer - Aaron Miller
Girls Cross Country - Destiny Stanford
Boys Cross Country - Brendan Stevens
Football - Shane Wexler

 ___________________________________________ 

Noah Culbreath named NJ.com Cross Country Athlete of the Week!
http://highschoolsports.nj.com/news/article/-4728613896692031684/njcom-cross-country-athlete-of-the-week-noah-culbreath-of-kingsway-week-4/

___________________________________________ 

Congratulations to the Boys Cross Country Team who defeated Highland in a tie breaker to become Tri County Conference Champions! The boys are ranked #7  in the State of New Jersey!

Congratulations to our Boys Cross Country Team who captured the South Jersey Open Championship! Our top 7 boys placed in the top 30 and all received medals! It was a total team effort as our JV boys won their division too!

Noah Culbreath placed 1st receiving the James Camburn Memorial Award for having the top time of the day coming in at an amazing 15:43!
Our Varsity & JV Boys Cross Country Team placed 1st at the Gloucester County Championships!

Noah Culbreath and Rachel Vick took home the Gold placing 1st in each of their races!

Congratulations to our Boys Cross Country Team! They won the Shore Coaches Invitational 1st time in school history! Our Freshmen Team won their Division too!Noah Culbreath won the Division A Championship with a time of 16:16!
Congratulations to our Middle School Boys and Girls Cross Country Teams who won 1st Place at the Wildcat Invitational Meet held at Schalick High School Morgan Robinson took home the 1st place medal for the girls!

___________________________________________ 

TCC Fall Sportsmanship 2014

___________________________________________ 

Tri County Conference Fall Sportsmanship winners! 

Marissa Anderson- Field Hockey

Andrew Beamer- Football

Noah Culbreath- Boys Cross Country 

Julia Davidson- Cheerleading

Darin Flanagan- Boys Soccer

Alyssa Friedman- Girls Tennis

Laurel Merichko- Girls Soccer

Peyton Nugent- Girls Volleyball 

Claudia Wells- Girls Cross Country

___________________________________________ 

Kingsway earns Tri-County Conference Royal Division’s All Sports Award for having the best all-around athletic program during the 2013-14 school year.

FacebookTwitterGoogle+Share